به عنوان صاحب یک وب سایت، ممکن است با محتواهای تولید شده خودکار در بخش نظرات صفحه و یا انجمن های خود برخورد کرده باشید. این مطالب که در وب سایت شما قرار می گیرند، نه تنها موجب اذیت و آزار کاربران می گردند، بلکه ممکن است محتواهایی را در بر داشته باشند که شما نمی خواهید به عنوان مطالب وب سایت شما توسط گوگل و یا سایر موتورهای جستجو ارزیابی گردد.

برخی از اسپمرها مطالب و یا لینک هایی گمراه کننده را در صفحات شما قرار می دهند تا با استفاده از آنها ترافیک سایت و صفحات خود را افزایش دهند. در ادامه برای روشن تر شدن این مطلب به بیان چند مثال ساده خواهیم پرداخت.

بخش نظرات و دیدگاه ها در وب سایت ها به عنوان یکی از منابع بسیار خوب و قابل استفاده به حساب آمده و یکی از راه های درگیر نمودن کاربران در بحث ها است. به همین دلیل محتویات این بخش مهم نباید با استفاده از لینک ها و مطالب نامربوط اسپمرها بی ارزش گردد.

راه های متفاوتی برای مقابله با این اعمال وجود داشته که مانع از نفوذ اسپمرها و محتواهای تولید شده خودکار به وب سایت و یا صفحات انجمن های شما می گردد. به طور نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– نرم افزارهای انجمن خود را همیشه بروز نگه دارید. سعی کنید همیشه نرم افزارهای وب سایت و انجمن خود را بروز کرده و از تجهیز آن به آخرین بسته های امنیتی اطمینان حاصل نمایید. امکان نفوذ اسپمرها به صفحات، انجمن ها و یا وبلاگ هایی که از نسخه های قدیمی نرم افزار استفاده کرده و یا مجهز به جدیدترین بروزرسانی های امنیتی نیستند، بسیار بیشتر است.

– از کپچا استفاده کنید. کپچاها نوعی سیستم امنیتی بوده که به تایید کاربر نیاز داشته و به سیستم این اطمینان را می دهد که شخصی که در حال نوشتن یک نظر در وب سایت و یا انجمن های شما بوده یک کاربر انسانی است نه یک ربات برای نفوذ به سیستم شما و یا اجرای اسکریپت های مخرب. یکی از روش های استفاده از این سیستم امنیتی استفاده از سرویس هایی مانند reCAPTCHA و Securimage و Jcaptcha است.

– از رفتارها و فعالیت های مشکوک جلوگیری نمایید. بعضی از انجمن ها این قابلیت را داشته که زمان مابین ارسال نظرات را کنترل نمایند. همچنین، این نرم افزارها این امکان را برای شما فراهم می کنند که فعالیت و ترافیک مربوط به آی پی های خاص را رصد نموده و با بررسی نحوه فعالیت آن ها، امکان شناسایی ربات ها و اسکریپت های مخرب را به شما دهند. به عنوان مثال نرم افزارهایی مانند phpBB و Simple Machines و myBB و …، این امکان سودمند را به صفحات شما اضافه می کنند.

– کاربران فعال صفحات خود را شناسایی کرده و به بررسی نحوه عملکرد روزانه آنها بپردازید. اگر با کاربری مواجه شدید که به تازگی وارد سیستم شما شده و تعداد زیادی پست ارسال کرده، بهتر است که به پروفایل وی مراجعه نمایید و مطمئن شوید که این کاربر یک انسان واقعی بوده و با ارسال مطالب مخرب در بخش هایی مانند قسمت نظرات، عملکردی مانند اسپمرها ندارد.

– بعضی از پست ها و مطالب وب سایت خود را غیرفعال نمایید. یکی از روش های این کار، پاک کردن و غیر فعال کردن پست های قدیمی است که دیگر مراجعه کننده قابل توجهی ندارد. اما اگر نمی خواهید که به بررسی و نظارت بر پست های خود بپردازید، می توانید با غیرفعال کردن بخش نظرات، اسپمرها و ربات ها را از آن دور نگه دارید.

– از یک سیستم نظارتی مناسب برای صفحات خود استفاده نمایید. با استفاده از یک سیستم نظارتی مناسب و قرار دادن گزینه هایی به منظور کنترل و ارزیابی محتوای ارسالی توسط کاربران در بخش هایی مانند قسمت نظرات، می توان به مدیریت محتواهای ارسال شده پرداخت. استفاده از قابلیت هایی مانند عدم درج نظر توسط کاربران ثبت نشده و یا در صورت امکان بررسی نظرات کاربران جدید قبل از انتشار به صورت عمومی، دو نمونه از روش های متداول برای اینکار هستند. ناظران به همراه تعدادی از آشنایان و کاربران قابل اعتماد می توانند کمک شایانی به نظارت و مدیریت بر محتواهای ارسال شده در فضای عمومی صفحات شما نمایند.  همیشه عملکرد و نحوه رفتار کاربران جدید خود و نوشته ارسالی آنها را زیر نظر داشته باشید.

– الفاظ و عبارات نامربوط و مخرب را در لیست سیاه قرار دهید. با فیلتر نمودن عبارات و جملاتی که مربوط به عملکرد اسپمرها می گردد، می توانید از فعالیت های مخرب آنها جلوگیری نمایید. مطالعه و بررسی پست هایی که از نظر شما اسپم بوده و به خاطر سپردن عبارات آنها و همچین استفاده از افزونه های موجود در نرم افزارهای وب سایت، دو نمونه از روش های موثر در این کار هستند.

– لینک های به ثبت رسیده در بخش نظرات را نوفالو کنید. این امر باعث خواهد شد که علاقه اسپمرها به ارسال نظرات اسپم در وب سایت شما کاهش پیدا کند. بسیاری از سرویس های ارائه دهنده وبلاگ این کار را به طور خودکار برای قسمت نظرات انجام می دهند.

– از سیستم های خودکار امنیتی برای وب سایت خود استفاده نمایید. نرم افزارهای جامعی مانند Akismet که شامل پلاگین هایی هستند که قابلیت نصب روی بیشتر صفحات وب و وبلاگ ها را داشته و به سادگی قابل نصب و استفاده هستند، درصد امنیت مناسبی را برای شما به همراه خواهند آورد.

 منبع:پابلیشری